8 פעילויות ומשחקים מדהימים לגיבוש עובדים וחברי צוות

מחוברות ארגונית
Chen Shofar מרץ 13, 2019 1 דקות קריאה

תוכן עניינים

  בתוך כל השגרה השוחקת של העבודה והמשימות השונות, חשוב לעצור מפעם לפעם כדי לצחוק ולהנות! משחקים ופעילויות בקרב עובדי הארגון יכולים להיות פעילות מהנה במיוחד שהעובדים מדברים עליה הרבה זמן לאחר מכן, לצד גיבוש חברי צוות, היכרות מעמיקה יותר בין עמיתים לעבודה ושיפור התקשורת בין עובדים. מיותר לציין שכל אלו יכולים להשפיע באופן ישיר על יעילות העובדים והמחוברות הארגונית. עם זאת, הדבר האחרון שאתם רוצים זה לכנס את כולם לצורך משחק או פעילות מסוימת שאף אחד לא יהנה ממנה. לכן, עשינו את העבודה הקשה בשבילכם ויצרנו רשימה של 8 פעילויות ומשחקים מדהימים שהעובדים שלכם ממש יאהבו, אז בואו נתחיל!

  1. אמת ושקר 

  זמן משחק: 10-15 דקות

  מטרת הפעילות: היכרות בין עובדים

  מספר המשתתפים המומלץ: חמישה משתתפים או יותר

  אביזרים נדרשים:

  חוקים: כולם יושבים במעגל עם הפנים אחד לשני. כל משתמש צריך לספר על עצמו שלוש אמיתות ושקר אחד. חשוב שהשקר יהיה הגיוני, כלומר – לא משהו בסגנון של ״נאבקתי פעם עם טיגריס״ או ״טסתי לחלל״ (למרות שאם עשיתם משהו כזה, אז וואו!). תנו לכולם כמה רגעים לחשוב על האמיתות והשקרים שלהם, וברגע שמוכנים תתחילו לבקש מכל משתתף, בסדר אקראי, לספר את האמיתות והשקר שלו. כמובן שהשקר לא חייב להופיע ראשון או אחרון, אלא באופן אקראי על ידי כל משתתף. המטרה של שאר המשתתפים היא לנחש מהו השקר.

  תועלות: אם יש לכם עובדים חדשים בצוות, מדובר ביופי של פעילות כדי ״לשבור את הקרח״ ולאפשר לכולם להכיר קצת יותר טוב אחד את השני. מעבר למשחק ממש מצחיק ומהנה, מדובר בפעילות שמאפשרת גם לעובדים היותר ביישנים לקחת חלק בפעילות שהיא קצת יותר אישית. מומלץ בחום!

  2. המירוץ למיליון

  זמן משחק: קצת יותר משעה

  מטרת הפעילות: גיבוש עובדים

  מספר המשתתפים המומלץ: קבוצות קטנות של שלושה עד חמישה משתתפים

  אביזרים נדרשים: עט ונייר/ טלפון חכם

  חוקים: תחילה, חלקו את המשתתפים לקבוצות קטנות. חלקו לכל קבוצה רשימה של משימות מוזרות שחברי הצוות יכולים לבצע יחד בזמן קצוב. אילו משימות מוזרות? למשל, לעשות סלפי עם חיה מסוימת, כמו כלב או ציפור; למצוא אישיות מפורסמת ולהצטלם איתה; לשטוף כלים באיזו דירה רנדומלית באמצע העיר, בקיצור – הבנתם את הרעיון! אפשרו לעובדים להשתמש בטלפון החכם או באפליקציות ייעודיות כדי לתעד את הצלחת הצוותים במשימות השונות בזמן אמת. הצוות שסיים הכי הרבה משימות בהצלחה עד שנגמר הזמן, הוא המנצח!

  תועלות: המירוץ למיליון הוא משחק מצוין לגיבוש עובדים, אפילו ממחלקות וצוותים שונים. המשחק עוזר לשבור את שגרת העבודה, מעודד עובדים לעבוד יחד עם קולגות שאינם בהכרח רגילים לעבוד יחד, ותורם לחיזוק ההווי בין העובדים.

  3. ציור לא ברור

  זמן משחק: 10-15 דקות

  מטרת הפעילות: תקשורת

  מספר המשתתפים המומלץ: ארבעה משתתפים ומעלה

  אביזרים נדרשים: תמונה או אובייקט כלשהו; עט ונייר או לוח מחיק וטושים

  חוקים: חלקו את המשתתפים לזוגות. כל זוג יושב עם הגב אחד לשני, כאשר אחד מחזיק את התמונה/ אובייקט ואמור לתאר את זה לבן הזוג שלו שאמור כמובן לצייר את זה בהצלחה. אז איפה ה-קאץ׳? למשתתף יש 60 שניות בלבד לתאר את הציור העתידי לבן זוגו, אבל אסור להגיד באופן מפורש מה התמונה או אובייקט מתארים! אסור לתאר באופן ישיר כמו למשל ״כלב מסוג לברדור אוכל גלידה בגביע״, במקום זה, זה צריך להיות משהו בסגנון של ״חברו הטוב ביותר של האדם״, ״יאמי,יאם ביום חם״ ו-״מרלי״ (אם לא הבנתם על מה אני מדבר, כנראה שלא כדאי שנהיה בני זוג במשחק הזה :)). בכל מקרה, ברגע שהמשתתף סיים לתת דוגמאות שונות, בן הזוג נדרש לצייר את התיאורים השונים לכדי ציור אחד שלם שקרוב ככל הניתן לאובייקט או התמונה המדוברים, ולאחר 10-15 דקות לחשוף את התוצר המוגמר!

  תועלות: ציור לא ברור הוא משחק מצוין לחיזוק התקשורת בין חברי צוות. מעבר לכך, זה פשוט משחק מהנה, ולרוב הציורים המוגמרים קורעים מצחוק! אבל אם נשים את הצחוק בצד, המשחק מדגים עד כמה זה מורכב לספק אפילו הוראות פשוטות ועד כמה חשובה התקשורת בין קולגות לעבודה.

  4. מי אני?

  זמן משחק: 5 דקות

  מטרת הפעילות: תקשורת

  מספר המשתתפים המומלץ: קבוצות קטנות של שלושה עד חמישה משתתפים

  אביזרים נדרשים: פתקים נדבקים (Post-It) או גזרי נייר קטנים וסלוטייפ.

  חוקים: אתם בטוח מכירים את המשחק הזה! יוצרים רשימת שמות של מפורסמים או דמויות אייקוניות כמו סופרמן, ביונסה או ציפי שביט (:)), וכותבים כל שם על פתקית. אגב, אפשר לעשות אותו דבר עם עיסוקים או מקצועות, למשל רופא, שחקן כדורגל, זמר וכו׳. בכל מקרה, כל משתמש מקבל פתקית, ובלי לראות את תוכנה הוא צריך להדביק אותה על המצח. עכשיו מפעילים טיימר על דקה או שתיים, תלוי בכמות המשתתפים, ונותנים לכולם להתהלך בחדר כאשר כל משתתף יכול לשאול את האחרים שאלות על הפתקית שלו. השאלות יכולות להיות שאלות של ״כן״ או ״לא״ בלבד! עד שהזמן נגמר, כל משתתף רוצה למעשה לנחש ״מי הוא״.

  תועלות: מי אני גורם לכולם לדבר עם כולם, גם אם מדובר באנשים שלרוב לא משוחחים אחד עם השני במהלך יום העבודה. מעבר לכך, יש שיגידו שיש גם פן חברתי חזק במשחק בכל הנוגע לסטריאוטיפים ותיוגים חברתיים. ועוד משהו – זה פשוט כיף וממש מצחיק!

  5. שדה מוקשים

  זמן משחק: 15-30 תמונות

  מטרת הפעילות: תקשורת ובניית אמון

  מספר המשתתפים המומלץ: 4-10 משתתפים. חשוב לשמור על מספר משתתפים זוגי

  אביזרים נדרשים: כיסויי עיניים

  חוקים: יש למצוא מקום פתוח ובטוח, כמו למשל פארק, מגרש ספורט או חוף הים. יש לפזר בשטח המשחק אביזרים קלים באופן אקראי (למשל, בקבוקי פלסטיק, כדורים, קונוסים וכו׳) על מנת ליצור סוג של מסלול מכשולים. מחלקים את המשתתפים לזוגות כאשר אחד מהם מכסה את עיניו בעזרת הכיסוי. המטרה היא שבן הזוג השני יוליך את חברו דרך מסלול המכשולים בלי לפגוע באף מכשול, כאשר מותר להשתמש רק ברמזים קוליים ומבלי להוביל את בן הזוג בידיים. לבן הזוג עם כיסוי העיניים אסור לדבר בכלל! אפשר אפילו להקשות קצת יותר על ידי יצירת מסלול תחום לכל זוג.

  תועלות: המשחק עוזר ביצירת אמון בין עובדים לצד תקשורת ויכולת הקשבה.

  6. הגנו על הביצה!

  זמן משחק: שעה עד שעתיים

  מטרת הפעילות: עבודת צוות ופתרון בעיות

  מספר המשתתפים המומלץ: קבוצות קטנות של שלושה עד חמישה משתתפים

  אביזרים נדרשים: אביזרים משרדיים שונים, כגון סלוטייפ, דבק, עטים, טושים, עפרונות, קשים, כלי פלסטיק שונים, עיתונים, ניירות, גומיות וכו׳. וכמובן – מספר ביצים לא מבושלות

  חוקים: חלקו את המשתתפים לקבוצות קטנות של שלושה עד חמישה חברי צוות, ותנו לכל קבוצה ביצה אחת. הניחו את כל האביזרים המשרדיים בערימה אחת. לכל קבוצה יש 15-30 דקות לבנות קן מסביב לביצה שלה. המטרה היא שהקן יגן על הביצה בעת הנפילה החופשית וימנע ממנה להשבר. ברגע שנגמר הזמן, גשו למקום גבוה כמו מרפסת או גג הבניין כדי להשליך את הביצה והקן ארצה (חשוב מאוד לוודא שהמיקום עצמו בטוח לכלל המשתתפים, שאין אף עוברי אורח שיכולים להפגע, וכמובן בהתאמה עם נהלי הבטיחות בארגון). ברגע שהל כל מוכן, יש להשליך את הקן המגן עם הביצה אל הקרקע. הקן שהצליח להגן על הביצה כך שלא תשבר – יזכה את קבוצתו בנצחון! אם יש תיקו, חוזרים שוב עד לנצחון של אחת הקבוצות.

  תועלות: עבודת צוות ופתרון בעיות במשחק זה תורמות לחיזוק הקשר האישי בין העובדים המשתתפים בפעילות. המשחק מוצלח יותר ככל שיש יותר משתתפים! וכמובן שאסור לשכוח לשמור מספר ביצים אקסטרה מאחר ויש סבירות גבוהה שביצים רבות ישברו במהלך בניית הקן.

  7. טריוויה משרדית

  זמן משחק: 15-30 דקות

  מטרת הפעילות: גיבוש עובדים

  מספר המשתתפים המומלץ: קבוצות קטנות של שלושה עד חמישה משתתפים

  אביזרים נדרשים: לוח מחיק וטושים (אפשר גם עם דפים ועטים)

  חוקים: חלקו את המשתתפים לקבוצות קטנות, עד 5 משתתפים בקבוצה. כתבו מראש כ-20 עד 25 שאלות ספציפיות למקום העבודה כדי לבחון את הידע של כולם. שאלות כמו: ״מה הצבע של אריחי השיש במטבח?״, ״מהי החברה של מכונת הקפה?״, ״מה השם של חברת הנקיון של המשרד?״, ״כמה קומות יש בבניין?״, ״לכמה עובדים בצוות יש 2 ילדים?״ וכו׳. אפשרו לקבוצות לענות על כמה שיותר שאלות במסגרת זמן קצוב של עד 60 שניות (תלוי בכמות השאלות). סכמו את התוצאות והכריזו על המנצחים!

  תועלות: טריוויה משרדית הוא משחק קליל, פשוט להכנה ושאינו דורש יותר מידי זמן. והנה לכם, תוך רגע הצלחתם ליצור יופי של פעילות מגבשת, מהנה, מצחיקה ושוברת שגרה.

  8. אי בודד

  זמן משחק: 30 דקות

  מטרת הפעילות: פתרון בעיות יצירתי ושיתוף פעולה

  מספר המשתתפים המומלץ: לפחות שלוש קבוצות

  אביזרים נדרשים: אביזרים מכל סוג שאפשר למצוא במשרד

  חוקים: חלקו את המשתתפים לקבוצות של עד חמישה משתתפים. ספרו לעובדים שהם נתקעו על אי בודד וכעת על כל קבוצה לבחור 12 אביזרים בלבד שיעזרו להם להבטיח את הישרדותם. לקבוצות יש 10 דקות לבחור את האביזרים השונים ועליהם לדרג את האביזרים לפי סדר חשיבותם. ב-10 דקות האחרונות כל קבוצה צריכה להציג את האביזרים שנבחרו ומדוע, כאשר הקבוצה המנצחת היא זו שהכי הרבה משתתפים מסך הקבוצות השתכנעו כי היא ביצעה את הבחירות הנכונות ביותר.  

  תועלות: אי בודד מייצר שיח איכותי בין המשתתפים בשילוב יכולות שכנוע, משא ומתן וקבלת החלטות משותפת.

  סיכום:

  משחקים ופעילויות הן דרך נהדרת לחזק את עבודת הצוות ולתרום לגיבוש העובדים, ומכאן אף להצלחת החברה. אבל חשוב לזכור שיש עוד המון הזדמנויות לתרום למחוברות הארגונית של העובדים וכמובן גם לגיבוש וההיכרות בינם ובין עצמם. לא צריך להשקיע זמן ומאמצים רבים בתכנון והוצאה לפועל של פעילות עבור העובדים, אפשר גם לשמור את זה פשוט! למשל, Happy Hour שבועי או חודשי, אירוע חברה או מחלקה אחת לרבעון, הפסקת קפה יומית משותפת לכולם וכו׳. זכרו כי כל אותו זמן שהפעילות או המשחק מתמקדים ביצירת זכרונות חיוביים ויצירת מכנה משותף בין אנשים, אתם נמצאים על דרך המלך לבניית חברויות בארגון, שיח פתוח בין עובדים, ויצירת סביבה שמחה במקום העבודה.

  אהבתם את מה שקראתם?

  רוצים לקבל טיפים נוספים למחוברות ארגונית? מעוניינים לשמוע כיצד אלפי חברות משתמשות באפליקציה הפנים ארגונית של Connecteam כדי להגיע עד אחרון העובדים? צרו איתנו קשר!

  לחצו ליצירת קשר
  By continuing to use the website, you consent to the use of cookies. read more